Люис Хамилтън спечели Гран при на Мексико

Британският пилот на Мерцедес Люис Хамилтън завоюва победата в Гран при на Мексико, 19-ти кръг от шампионата във Формула 1. Трикратният световен шампион записа втора пореден триумф след този в САЩ, като изпревари съотборникът си Нико Розберг, а третата позиция беше скандална. Първоначално на нея завърши Макс Верстапен от екипа на ,,Ред Бул‘‘, но веднага след това получи наказание от 5 секунди за излизане от пистата и на подиума се качи Себастиан Фетел с ,,Ферари‘‘. Фетел обаче също бе наказан. Към времето му се прибавиха 10 секунди за опасна маневра срещу Даниел Рикардо, който стигна до 5-то място. Така след промените в класирането Рикардо отиде 3-ти, пред Верстапен и Фетел. Позициите в топ 10 допълниха Кими Райконен, Нико Хюлкенберг, Валтери Ботас, Фелипе Маса и родния представител Серхио Перес.

Пилотите на Мерцедес и Ферари трябваше да потеглят с гумите софт, а стратегията на гуми за Ред Бул бе да потеглят със суперсофт. Температурата на асфалта беше 48 градуса, а на въздуха 19.

След като стартът на надпреварата бе даден, Розберг потегли чисто, но Хамилтън не чак толкова добре и натовари гумите си, излизайки от първи завой през тревата. Зад Люис стана контакт между Розберг и Верстапен, като Нико също излезе извън трасето. В дъното стана инцидент, при който Естебан Гутиерес закачи Паскал Верлайн, който се сблъска с Маркус Ериксон и впоследствие се разби в стената. Съдиите разглеждаха инцидентите, но не последваха наказания. Инцидентът в първата обиколка изведе VSC, но веднага след това се появи и реалния автомобил за сигурност. Група от пилоти бързо смениха своите гуми. Сред тях и Рикардо, който сложи медиум. Надпреварата бе възообновена в 5-ия тур и Хамилтън водеше колоната и направи топ тур. Комисарите разследваха контактът с Розберг и Верстапен, но след две обиколки съобщиха, че няма да последва санкция на един от тях. Рикардо започна да изпреварва група от пилоти с гумите медиум. В 13-ата обиколка стартираха спиранията в бокса. Верстапен пръв от тях го стори, слагайки медиум. В 17-ата Хамилтън мина през бокса и се върна обратно зад пилотите на Ферари. Розберг влезе при механиците в 21-ия тур. Пилотите на Ферари също смениха гумите, докато Верстапен се чудеше защо Рикардо не може да го пусне, въпреки че е по-бавен. Това обаче се случи и смяната стана в 23-ата обиколка. Без да сменя гумите Фетел бе начело, докато разликата между Хамилтън и Розберг беше 5,5 сек, като и двамата бяха с медиум. Следвани бяха от Верстапен, Рикардо и Райконен. Чак в 33-ия тур Фетел смени гумите софт от началото на състезанието с медиум и се появи зад Райконен, но без да прави повече спирания в бокса. В средната част от състезанието Верстапен отново притискаше Розберг, движейки се с отлично темпо, а дистанцията бе намаляла до 1,5 сек. На 14 обиколки бяха комплектът гуми на Нико и 22 на Макс.

В 46-ия тур Кими Райконен откри вторите спирания, които обаче не бяха много. В 50-ата от общо 71 състезателни обиколки Верстапен пробва атака срещу Розберг на четвърти завой, но не го направи. Пред него се вмъкна и един от пилотите на Торо Росо – Карлос Сайнц мл., който изостана с обиколка. Второ спиране в пита направи и Рикардо, като австралиецът постави чисто нов комплект гуми софт и мина бързо пред германския пилот Нико Хюлкенберг, но се движеше зад Фетел и първите трима. В последните 6-7 тура Верстапен бе притискан от Фетел. Три обиколки преди края Себ атакува, но Макс пресече първия завой и не го пусна, а остана пред Ферари-то. Рикардо също атакува Фетел, но се стигна до тази опасна маневра, при което комисарите започнаха разследване срещу двамата, а и разглеждаха ситуацията с Верстапен. Междувременно без никакви грешки спечели с аванс от 8 сек пред Розберг, а комисарите обявиха санкцията на Верстапен и това накара Фетел да заеме последното място на подиума. По-късно обаче и Фетел бе санкциониран и Рикардо спечели 3-ата позиция и 15 точки от надпреварата.

След 19-тия кръг Розберг води в генералното класиране с актив от 349 т., Хамилтън намали разликата до 19, а третото място заема Даниел Рикардо с 242. При отборите Мерцедес смазват всички със 679 т., следвани от Ред Бул с 427 и Ферари с 365. До края на сезона остават само две състезания. Следващото ще е на 13 ноември за Голямата награда на Бразилия, а финалът на сезона е на 27-ми в Абу Даби.