БОТАС С ПЪРВА ПОБЕДА В КАРИЕРАТА СИ ВЪВ ФОРМУЛА 1, ТРИУМФИРАЙКИ В РУСИЯ

Валтери Ботас записа първия голям успех в кариерата си във Формула 1, след като финландския пилот на Мерцедес спечели надпреварата за Гран при на Русия, 4-ти кръг от шампионата. Себастиан Фетел с Ферари се класира 2-ри на трасето в Сочи, а съотборникът му Кими Райконен допълни подиума. Съотборникът на Ботас в ,,Сребърните стрели‘‘ Люис Хамилтън финишира едва четвърти, след него са Макс Верстапен от екипа на Ред Бул и пилотите на Форс Индия Серхио Перес и Естебан Окон. В зоната на точките попаднаха още Нико Хюлкенберг, Фелипе Маса и Карлос Сайнц мл.

Времето в Сочи бе необичайно топло. В началото на надпреварата температурата на въздуха бе 26 градуса, на асфалта 40. Още преди да тръгнат всички пилоти в загряващата обиколка Фернандо Алонсо съобщи, че има някакъв нерешим проблем. Испанецът директно спря на входа на питлейна, което доведе до нов загряващ тур за останалите.

Стартът най-после бе даден и Фетел потегли от първа позиция пред съотборника си Райконен. Финландецът обаче се забави, Ботас направи отличен старт и успя още след завой 2 да излезе начело. В дъното стана инцидент, при който бяха замесени Джолиън Палмър и Ромен Грожан. Ланс Строл пък беше се завъртял, но веднага се върна в колоната. Колата за сигурност се появи, но а кратко и в 4-ата обиколка състезанието бе възобновено. Ботас имаше 1,8 сек аванс пред Фетел, следвани от Райконен, Хамилтън и Верстапен. Даниел Рикардо се движеше седми, но задните му спирачки се запалиха и трябваше да се изтегли от пътя на челниците, след което австралиецът изведе окончателно единия болид на Биковете в питлейна. До 10-ата обиколка Ботас имаше аванс от 3 сек пред Фетел. В 16-ата Фетел направи най-бърз тур, при изоставане 4,3-4,5 сек спрямо Ботас. Валтери отговори чрез покачване на темпото, също както и Хамилтън, който намаляваше дистанцията срещу Райконен. Ветеранът Фелипе Маса спря пръв от топ 10 в пита и в 22-ия тур смени гумите ултрасофт, с които всички в десетката започнаха надпреварата, със суперсофт. Авансът на Ботас пред Фетел вече беше паднал на 3,2 сек, докато Кими имаше преднина от 4,6 сек пред Хамилтън. Ботас влезе в бокса в 28-ата обиколка и постави суперсофт. Валтери се появи на излизане от пита 4-ти, докато сънародникът му Райконен мина през питлейна в 29-ата обиколка, както и Верстапен. В 31-ата Хамилтън бе следващия в челото, който също влезе за смяна на гумите, докато Ботас правеше най-бърз тур.

В 34-ия тур от Ферари наредиха на Фетел да влезе в бокса, но в крайна сметка Себ реши да го стори тур по-късно, когато разликата с Ботас беше малко над 20 секунди и се върна на трасето зад финландеца, който имаше проблем с предна лява гума. В 39-ата обиколка Ботас допусна грешка и дистанцията между двамата падна под 2,5 секунди. Германския съперник съкрати разликата на 1,7 сек. В 44-ата Ботас имаше преднина от само 1,3 сек. В последните турове Фетел почти настигаше Мерцедеса и в предпоследната разликата падна вече под секунда. В началото на последния тур Ботас задмина с обиколка Маса, докато за германеца изпреварването стана след малко забавяне. Ботас задържа Фетел в последните завои на пистата в Сочи и пресече финала като победител. Райконен удържа 3-ата позиция пред Хамилтън, разочарован от слабото си темпо в състезанието.

След първата победа на Валтери Ботас в класирането при пилотите водач е Фетел с 86 точки, втори е Хамилтън със 73, а Ботас има 63. При отборите настъпи промяна и Мерцецес вече водят със 136 точки, втори са Ферари само на една от ,,Сребърните стрели‘‘, а третата позиция заема Ред Бул с 57. Керванът продължава в Европа с Гран при на Испания след две седмици.