ЗАБЕЛЕЖИТЕЛЕН ХАМИЛТЪН В ИСПАНИЯ, САМО НА 6 ТОЧКИ Е ОТ ФЕТЕЛ

Люис Хамилтън победи в Гран при на Испания, 5-ти кръг от шампионата на Формула 1 през настоящата година и донесе комфорт на Мерцедес. Себастиан Фетел от екипа на Ферари стана втори, а на третата позиция на подиума се качи Даниел Рикардо от Ред Бул. И трите отбора, които стигнаха до почетната стълбичка бяха с отпаднали втори болиди. Форс Индия с блестящо каране на пилотите им Серхио Перес и Естебан Окон финишираха четвърти и пети. В точките се класираха Нико Хюлкенберг, Карлос Сайнц мл., Паскал Верлайн, Даниил Квят и Ромен Грожан.

Прекрасно слънчево време радва състезателите и зрителите през целия уикенд в каталунската столица. В началото на самата надпревара температурата на въздуха бе 24 градуса, а на пистата - 44.

Хамилтън потегли първи, при потеглянето се забави и Фетел с отлично начало поведе колоната. Кими Райконен и Макс Верстапен се сблъскаха, след като Валтери Ботас избута сънародника си от Ферари, което извади и двамата още след първия завой. Макс стигна до бокса, но Кими спря на трасето. В своето домашно състезание Фернандо Алонсо също имаше контакт, при това с Фелипе Маса. Стюардите бързо обявиха, че няма да има по-нататъшни действия за инцидента с Райконен и Верстапен. За три тура Фетел натрупа преднина от 2,8 сек пред Хамилтън, а трети се движеше Ботас. В 12-ата обиколка авансът падна до 2 секунди. Пилотите на Макларън спряха в бокса в 13-ата обиколка, както го сториха и Магнусен от Хаас и Сайнц мл. от Торо Росо. Датчанинът обаче избута Сайнц мл. на излизане от бокса, което предизвика яростта на испанеца. За този инцидент отново нямаше наказания.

Фетел влезе за първи път в пита в 15-ия тур, като дотук всички пилоти поставяха софт. Себ излезе зад Рикардо и бързо го задмина. Хамилтън влезе в бокса в 22-ата обиколка и сложи гуми медиум. Стюардите решиха да не предприемат действия срещу Магнусен и Сайнц мл. Рикардо също влезе и сложи нови гуми, като и австралиецът заложи на по-твърда смес. Ботас още не беше направил питстоп, когато в 24-ата обиколка Фетел се залепи плътно зад него и направи опит за атака, но безуспешно. Фетел не се отказа и в следващата обиколка вече изпревари своя съперник от Мерцедес, но с цената на критично забавяне. Хамилтън също го задмина почти веднага след това. В 27-ата обиколка най-накрая Валтери се насочи към пита и постави медиум. В средата на състезателната дистанция минаване през бокса имаше за Алонсо. В 34-ия тур Вандоорн и Маса имаха сблъсък, при което белгиецът отпадна, излитайки в зоната с чакъл. На трасето пък бе обявен режим на виртуална кола за сигурност.

Хамилтън спря за втори път в пита в 37-ия тур от 66, поставяйки гуми софт. Фетел също го стори обиколка по-късно. Имаше лек удар между Себ и Люис, но все пак продължиха напред. И двамата започнаха да влизат в трафик, а Валтери приключи по това време с повреда в задвижващата система. В 44-ата обиколка Хамилтън направи успешно изпреварване и мина пред Фетел. Комисарите решиха бързо, че няма да се стига до наказания за инцидента между Фетел и Хамилтън. 11 обиколки пред края Хамилтън се откъсна на 3,3 сек пред Фетел, които след това станаха 4,3. Оттам до края не настъпиха повече размествания и Хамилтън спечели пред Фетел и Рикардо.

След 5 изминати състезания Фетел води само с 6 точки в класирането при пилотите, с актив е от 104 точки, докато Хамилтън е с 98. Валтери Ботас след записаната 0 остава със 63 точки. При отборите Мерцедес прибавиха 161 точки, следвани от Ферари със 153, а третото място заема Ред Бул със 72. Шампионатът продължава в края на май с Гран при на Монако по улиците на Монте Карло.