„Фолклорен извор“ – фестивал на фалшиви усмивки и остапови илюзии*

# SvishtovToday 31.07.2024 18:40 3102

Всяка година в първата седмица на август село Царевец става сцена на сбирка, наречена Международен фолклорен фестивал „Фолклорен извор“, организирана от Сдружение „Фолклорен извор“, НЧ „Светлина – Царевец 1927”, кметство Царевец и Община Свищов, събираща пъстър микс от еднообразие, претенции и безкрайни обещания. Започнала като местна инициатива на ентусиасти от селото, сбирката избуя и се превърна в мастодонт, захранван от амбициите на кмета Генчев за признание в страната и по света и финансиран щедро с парите на свищовските данъкоплатци. Фестивалът би трябвало да бъде перлата на българското фолклорно изкуство. В действителност обаче е поредната показна инициатива, където бюрократите се самопоздравяват, а истинските творци остават в сянка, очаквайки пакета с хлебче, кебапчета и минерална вода.

Официалните медийни партньори успяват да покрият събитието с тонове захаросани репортажи, в които няма и грам истина. Те старателно скриват факта, че фестивалът, вместо да популяризира и развива народното песенно и танцувално творчество, се е превърнал във форум за самореклама на организаторите и политиците.

Фестивалът претендира да представя пъстротата на българското фолклорно изкуство и да привлича младото поколение. Но къде са младите хора? Те не се виждат сред публиката. Цялата „приемственост“ и „привличане“ остават само на хартия, както и обещанията за приобщаване на различни социални и възрастови групи. Както се казва, думите са големи, но действията са малки. И претенциите да затъмни съборите в Рожен и Копривщица са поредните грандомански заявки, които в действителност не доведоха до никъде. Вместо събития, които да са магнит за българите от страната и чужбина, които да доведат до печалби за бизнеса и приходи в хазната, свищовската културна програма се превърна в опитно поле за нейните водачи – докторите по етнология Генчо Генчев и Росен Маринов.

Къде са и туристите? Извън участващите групи има ли поне един дошъл турист, който да е привлечен от събитието и да е решил да се настани в общината, да разгледа Свищов и Царевец и да си купи нещо от местния бизнес? Както и последните няколко години, публиката на фестивала ще се състои отново от участниците, самите организатори и докараните насила служители от общинската администрация и образованието в Свищов.

Остават висящи въпросите колко пари са изляти през последните години в удовлетворяването на кметските амбиции за слава. Очевидно е, че да докараш до Царевец участници от Тимор-Леще (на 12 000 км от България) е престижно, но скъпо и прескъпо. И групите от Китай и Уругвай са екзотични, чуждоземни и далеч от българската фолклорна традиция. Дали не е време за смиреност и преоценка на зарята и фойерверките за край на фестивала след инцидента със загинали край Елин Пелин? Да не говорим за колосалните хонорари на звездните изпънители и членове на журито (ще се радваме да участват на ползу роду, но дълбоко се съмняваме). Може би е време организаторите на „Фолклорен извор“ да спрат да се самозалъгват и да погледнат истината в очите. Истинската култура и фолклор живеят сред хората, не в скъпоструващи фестивали и гръмки фрази. Ако искат да съхранят и развият фолклора, нека започнат със слушането на тези, които истински го обичат и практикуват. До тогава, „Фолклорен извор“ ще остане само извор на фалш и разочарования.

 

* В „Дванадесетте стола“ на Илф и Петров главният герой Остап Бендер предлага на провинциални наивници да организира „Международен васюкински турнир“, с обещаванието да преобрази малкото съветско село Васюки в център на шахматната мисъл и икономическия разцвет. Според Остап, шахматът не само повишава културата, но и икономиката на града, като привлича стотици хиляди посетители и инвестиции. За да приеме такъв наплив, Васюки щял да се нуждае от нова железопътна линия, хотели, небостъргачи, дворци, гаражи и дори аеропорт. Организацията на турнира щяла да привлече световноизвестни шахматисти и да доведе до изграждането на модерна инфраструктура, превръщайки Васюки в световен шахматен център. Това води до разгръщането на грандиозни илюзии сред жителите на града, които виждат своето бъдеще в блестящи сгради, много туристи и международна известност...


Екипът на SVISHTOVTODAY.COM е готов да публикува Вашите сигнали. Изпращайте Вашите материали на office@svishtovtoday.com

Галери