Академична автономия: юрист на кмета Генчев в шпиц команда за наказания по КТ на преподаватели-финансисти

# SvishtovToday 26.08.2024 10:05 1346

В неделния ден в сайта „ГЛАСОВЕ“ и в-к „СЕГА“ излязоха обширни журналистически разследвания за новия ректор на СА „Д. А. Ценов“ доц. Маринов и начина, по който е „превзета“ от него лично катедра „Финанси и кредит“. Те продължават вече подетата тема в няколко предавания на публицистичното предаване „Час Пик“ по Канал 3.

Намеса в описаните в медиите събития има и доцент Милинов – кандидат за депутат от партията на кмета, който организира „пиратското превземане“ на катедра „Финанси и кредит“, водена предишните мандати от професорите Симеонов, Захариев и Проданов. Като назначен с ректорска заповед на 24 юни за ВрИД ръководител катедра, той свиква за часове и минути изборно заседание на 25 юни в 8.15 часа сутринта  с участие на едва 9 от 18 преподаватели-финансисти. За да излезе кворума пишат в двете медии, двама главни асистенти са преместени без тяхно съгласие със задна дата от ректора доц. Маринов в друга катедра и друг факултет.

В материал в сайта „ГЛАСОВЕ“ се чете следния любопитен текст:

„Постоянен председател на комисиите по връчване на всички искания за писмени обяснения и заповед за наказание е преподавател-юрист, който работи на хонорар за община Свищов, при кмета Генчо Генчев. Един от преместените преподаватели по финанси в Катедра „Физическо възпитание и спорт“ пък е главен асистент Стефан Проданов, който бе най-сериозният конкурент на кмета и се класира втори на местните избори миналата есен, събирайки 25% от местния вот.“

Свищовската общественост помни отправените от кмета Генчев закани срещу неговите опоненти по време на местните избори. Визираният юрист, водещ шпиц командата за дисциплинарни производства в СА „Д. А. Ценов“ срещу преподаватели-финансисти дали не свързва кмета с дела, обект на защита в законови текстове за академичната автономия?

Разбираме и за депутатски въпроси, забавена реакция на МОН…

Очевидно темата ще бъде с продължение.

 

Източници:

ГЛАСОВЕ: „Десет години след Величко Адамов: новият ректор на Стопанската академия в Свищов е напът да я досъсипе“ https://bit.ly/3X3kFWF

СЕГА: „Феодализмът отново надигна глава в Стопанската академия“ https://bit.ly/3T3mce4


Екипът на SVISHTOVTODAY.COM е готов да публикува Вашите сигнали. Изпращайте Вашите материали на office@svishtovtoday.com

Галери